Kultura wsi i jej ochrona

Kultura wiejska posiada swój niezwykły urok, który jest szczególnie interesujący dla mieszkańców miast. To aktualnie oni – „miastowi” – odkryli kulturę wsi, jej sztukę i folklor. To oni okazali zainteresowanie wsią, co pociągnęło za sobą inne zjawisko polegające na ochronie dziedzictwa kulturowego polskiej wsi.

Kultura na wsi polskiej jest cały czas żywa, a co za tym idzie – wciąż podlega pewnym zmianom oraz zewnętrznym wpływom. Zaniedbania i brak dbałości o wiejską kulturę mogą posiadać dość poważne konsekwencje, prowadzące do zaniku tej kultury. Tak stało się w wielu rejonach Europy, w których zbyt późno zwrócono uwagę na dorobek kulturalny wycinków wiejskich.
Ochrona kultury wsi polskiej to temat – rzeka. Głównie bogata jest kultura wsi polskiej, o którą warto dokładnie zadbać. Już dzisiaj wiele terenów wiejskich jest ważnym elementem składowym parków krajobrazowych czy obszarów chronionego krajobrazu. To jeden z najlepiej głównych możliwości ochrony walorów kulturowych i przyrodniczych wsi polskiej. Ważną rolę odgrywają też działania samych mieszkańców wsi powiązane z rozpowszechnianiem swej tradycji i obyczajowości oraz dodatkowo dbałością o nią.
W ochronie wartości kulturowej wsi polskiej ważną rolę odgrywają zatem ochrona przyrody , a dodatkowo edukacja regionalna i uświadomienie sobie bogatej tradycji przez samych mieszkańców wsi. Istotna jest również ochrona zabytków, dzięki której zabytki dawnej architektury ludowej mogą przetrwać i służyć dalszym pokoleniom. Warto też zareklamować takie zjawiska, w jaki sposób nawiązywanie do tradycyjnych motywów we współczesnej wiejskiej architekturze. Duże znaczenie dla ochrony tradycji i kultury wiejskiej ma również wspieranie ludowych twórców oraz dodatkowo promocja tej formy słowa artystycznego. Tu wspaniałe efekty mogą przynieś miejscowe galerie prezentujące dzieła miejscowych artystów, zaś wystawy mogą być dodatkowym sposobem na promowanie sztuki ludowej. Odpowiednie wychowanie młodzieży wiejskiej w zgodzie z tradycją , a dodatkowo promowanie wśród najmłodszych mieszkańców wsi miejscowego folklory też może przynieść wspaniałe rezultaty.

Więcej informacji: Opłaty środowiskowe